top of page

Když láska dusí. Přehnaná kontrola dětí škodí jejich psychice.

Obrázek autora: diamantpetrdiamantpetr

Dnešní doba klade na rodiče velké nároky. Přirozeně chtějí pro své děti to nejlepší – zajistit jim bezpečí, úspěch a štěstí. Mnoho rodičů se však uchyluje k přehnané kontrole, která dětem naopak škodí. Jaké jsou její dopady na psychiku dítěte a jak najít zdravou rovnováhu?


Děti, které vyrůstají v prostředí neustálé kontroly, mají často problém s nízkým sebevědomím, úzkostmi a strachem z chybování. Přehnaná kontrola brání přirozenému vývoji autonomie a schopnosti samostatně řešit problémy.

Mezi hlavní negativní dopady přehnaného dohledu patří:

  • Snížená sebedůvěra – dítě si zvykne, že za něj rodič rozhoduje a necítí se schopné zvládat výzvy samo.

  • Úzkost a stres – neustálé hodnocení a tlak vedou k obavám z chyb a následného trestu.

  • Vztahové problémy – děti s přehnaně kontrolujícími rodiči mohou mít v dospělosti potíže se sebedůvěrou a navazováním vztahů.

  • Nedostatek přirozené zodpovědnosti – pokud rodič řeší vše za dítě, nenaučí se samo přijímat důsledky svých rozhodnutí.


Příběh matky 12letého chlapce

Marie, matka Matěje, se s přehnanou kontrolou potýkala osobně: „Měla jsem potřebu vědět, kde Matěj je, co dělá, s kým se baví. Neustále jsem mu volala, sledovala jeho známky a zasahovala do jeho problémů. V jednu chvíli mi sám řekl, že se bojí dělat cokoliv sám, protože vždycky čeká, že mu do toho budu mluvit. Uvědomila jsem si, že mu tím ubližuji.“ Marie přihlásila svého syna do ročního kurzu Cesta bojovníka a rozhodla se postupně ustoupit a dávat více prostoru. „Začala jsem mu věřit. Bylo to těžké, ale teď vidím, jak si začíná víc věřit i on sám. Myslím, že i díky kurzu získal sebedůvěru a mnohem větší samostatnost.“


Jak najít rovnováhu?

Doporučují několik základních pravidel:

  • Podporujte samostatnost, nechte dítě činit vlastní rozhodnutí.

  • Poskytujte bezpečný prostor pro chyby a učení se z nich.

  • Budujte důvěru místo kontroly – komunikace a vzájemný respekt jsou klíčové.

  • Podporujte kontakt s přírodou a zážitkové vzdělávání, které posiluje zodpovědnost.


Jedním z efektivních způsobů, jak dětem dopřát svobodu v bezpečném prostředí, je pobyt v přírodě. Škola kojota nabízí zážitkové kurzy a letní táboření, kde se děti učí samostatnosti, spolupráci a překonávání výzev. Pobyt v přírodě přirozeně rozvíjí jejich sebedůvěru a schopnost se o sebe postarat.


Pokud chceme, aby naše děti byly sebevědomé a odolné, musíme jim dopřát možnost objevovat svět na vlastní pěst – s důvěrou a podporou místo neustálé kontroly.


P.S. Letní táboření Školy kojota proběhne od 4. do 13.7. 2025, tak dejte svému dítěti na 10 dní volno...



 
 
 

Comments


bottom of page